Asymetria ułożeniowa
Asymetria ułożeniowa to stan, kiedy niemowlę układa się asymetrycznie, wyraźnie wybiera jedną stronę ciała – na przykład odwraca główkę, patrzy ciągle w tym samym kierunku – zarówno podczas codziennej aktywności, jak i podczas snu. Wraca do tej pozycji w chwilę po poprawieniu ułożenia jego ciała. Wszystkie noworodki rodzą się z asymetrią większą lub mniejszą.
Jakie objawy świadczą o asymetrii ułożeniowej?
Zdrowe, urodzone o czasie dziecko, powinien wyrosnąć z asymetrii pomiędzy 2 a 3 miesiącem życia. W przeciwnym razie, gdy po 3 miesiącu nadal ustawia się asymetrycznie, należy zastanowić się na ile to jest to prawidłowe. W trakcie zabawy lub pielęgnacji można zauważyć, że dziecko zdecydowanie preferuje jedną stronę ciała: na niej się układa, częściej odwraca główkę patrzy w tym kierunku, do buzi wkłada tylko jedną rączkę (druga często jest wtedy zaciśnięta i wycofana), w łóżeczku albo na przewijaku nie potrafi leżeć prosto, a gdy zacznie obracać się z pleców na bok, zawsze robi to tylko w jedną stronę. Dzieci z asymetrią nie potrafią leżeć na brzuszku i ułożone w tej pozycji zaczynają marudzić (wynika to z faktu, że nie umieją się symetrycznie podeprzeć na przedramionach). Charakterystycznym objawem utrwalonej asymetrii ułożeniowej jest spłaszczona z jednej strony główka.
Przyczyny asymetrii ułożeniowej
Przyczyn tego, że dziecko stale układa się lub odwraca tylko w jednym kierunku jest wiele, i są one bardzo różne. Czasem przyczyną są błędy w opiece w okresie noworodkowym, na przykład przystawianie stale do jednej piersi, układanie stale na jedną stronę. Bywa jednak, że powody są poważniejsze – kręcz szyi lub nieprawidłowe napięcie mięśniowe. Zdarza się, że za asymetrię odpowiedzialne są wady słuchu lub wzroku – dziecko reaguje tylko na te sygnały, które dobiegają do niego z określonej, zawsze tej samej, strony.
Asymetria ułożeniowa – metody rehabilitacji
Niezależnie od tego, co jest przyczyną asymetrii u niemowlaka (i jak będzie przebiegało dalsze leczenie), należy jak najszybciej zacząć rehabilitować dziecko, bo prawidłowo dobrane ćwiczenia pomogą zmniejszyć do minimum ewentualne opóźnienia w rozwoju ruchowym, a także skorygują ułożenie ciała tak, zapobiegając późniejszym wadom postawy. Obecnie istnieją dwie metody neurorozwojowe dla niemowląt:
Porady fizjoterapeuty
- nie wolno zmuszać malucha do przyjmowania pozycji ,których sam nie przyjął tj;sadzania ,stawiania
- nie wolno sadzać malucha na zbyt długi czas w leżaczku czy foteliku samochodowym.Ich funkcja jest inna.W nich maluch zawsze będzie układał się asymetrycznie.Rozwój prawidłowy umożliwia ,płaskie podłoże (puzzle piankowe na ziemi) i leżenie na brzuch.
- należy pamiętać o tym jak nosimy, układamy malucha z asymetrią .
Chociaż asymetria urodzeniowa sama w sobie nie jest chorobą, może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem.
0 Comments