Psychoterapia dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Psychoterapia to proces leczenia, który ma na celu pomoc w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz relacyjnymi. W naszej Poradni oferujemy psychoterapię dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak przebiega proces psychoterapii młodzieży i dorosłych w Poradni S.O.S.?

Proces psychoterapii w naszej Poradni rozpoczyna się od trzech spotkań konsultacyjnych. Te wstępne spotkania maja na celu zrozumienie problemów klienta, określenie celów terapii oraz stworzenie planu terapeutycznego. Po konsultacjach rozpoczyna się główna część terapii, która zwykle obejmuje 20 spotkań psychoterapeutycznych. W razie potrzeby proces terapeutyczny może zostać przedłużony. Decyzja ta jest podejmowana indywidualnie w porozumieniu z psychoterapeutą.

Play Therapy

Psychoterapia dziecięca

Jak przebiega proces konsultacyjny z psychoterapeutą?

Na pierwsze spotkanie konsultacyjne zapraszani są Rodzice/Opiekunowie Dziecka. Istotne jest, aby na konsultację przyszli oboje Rodzice, ponieważ perspektywa widzenia sytuacji przez każdego z nich jest cenna. Zazwyczaj odbywa się jedna lub dwie konsultacje wstępne z rodzicami, które służą rozpoznaniu problemów, z jakimi zgłaszają się oraz poznaniu historii i aktualnej sytuacji życiowej dziecka. 

Następnym etapem są konsultacje z Dzieckiem. Ilość tych spotkań uzależniona jest od natury i złożoności problemu – zwykle to dwie lub trzy konsultacje. Celem ich jest sformułowanie wstępnej diagnozy psychologicznej. Służą one też nawiązaniu kontaktu z dzieckiem. Po nich ponownie zapraszani są Rodzice Dziecka. Celem ponownej konsultacji z Rodzicami jest omówienie przez psychoterapeutę obserwacji dotyczących diagnozy problemów oraz wspólnie wybranie najlepszej formę pomocy Dziecku i jego Rodzinie.

Może to być na przykład:

  • psychoterapia indywidualna lub grupowa dla dziecka,
  • spotkania psychoedukacyjne dla Rodziców (wyposażenie rodziców w wiedzę, która im pozwoli na poradzenie sobie z problemem),
  • pomoc psychoterapeutyczna dla Rodziców w postaci psychoterapii indywidualnej, psychoterapii pary lub psychoterapii rodzinnej,
  • pogłębiona diagnoza psychologiczna lub neuropsychologiczna dziecka,
    konsultacja lekarska.
Play Therapy

Jak wygląda psychoterapia dla dzieci?

Psychoterapia indywidualna dla dzieci przypomina niedyrektywną, swobodną zabawę opartą na odwoływaniu się do naturalnych zainteresowań dziecka i form ekspresji (m.in. zabawa wybranymi przedmiotami/figurkami, rysowanie/malowanie, układanie, lepienie, odgrywanie ról, zabawy w piaskownicach).

W czasie terapii dziecko wykorzystuje swoją naturalną aktywność bawiąc się i rozmawiając. W te sposób przekazuje ważne dla niego sprawy i problemy oraz pokazuje jak je przeżywa.

Dzieci często lepiej wyrażają siebie w zabawie i przez rysunek „opowiadają o tym” co czują, co się z nimi dzieje. Terapeuta w trakcie psychoterapii pomaga dzieciom zrozumieć ich uczucia oraz mechanizmy zachowań, co prowadzi do poprawy ich funkcjonowania. W trakcie sesji, na bazie tworzącego się zaufania w relacji terapeutycznej pomiędzy dzieckiem a terapeutą możliwa staje się zmiana dotycząca niekorzystnych emocji i blokujących rozwój dziecka trudności. W psychoterapii dzieci, tak samo jak w przypadku terapii dorosłych, obowiązuje zasada poufności.

Częstotliwość sesji jest uzależniona od wskazań do leczenia – zwykle to jedno lub dwa spotkania w tygodniu. Trwałe efekty terapeutyczne zwykle nie są następstwem kilku spotkań, ale wymagają dłuższego procesu. W związku z tym, że dzieci budują z terapeutą długotrwałą, opartą na zaufaniu relację ważne jest, aby psychoterapia nie była nagle przerywana, co czasem może być powtórzeniem podobnych doświadczeń w życiu dziecka. Potrzeba co najmniej kilku spotkań na jej zakończenie.

Podczas procesu terapii dziecka ważne jest także zaangażowanie i wsparcie Rodziców. Psychoterapeuta regularnie spotyka się z Rodzicami, by pomóc im w jak najlepszym zrozumieniu ich dziecka, jego wewnętrznego świata, postrzegania i przeżywania siebie i innych.

Play Therapy